לא עם של גנבים אנחנו

לא אחת כאשר אני מסבירה על המרכז למימוש זכויות רפואיות, מסתכל עלי השומע במבט אלכסוני, מרים גבה,  מהנהן בראשו בהבנה ושואל את שאלת מליון הדולר: "תגידי, נכון שיש המון רמאים שבאים לגנוב את המדינה??!!"

השואלים כלל אינם מחכים לתשובתי – הרי התשובה ידועה וברורה ומופיעה לא אחת בכל כלי התקשורת, בעיתונים, באינטרנט ובמהדורות החדשות. משם היא מתגלגלת לשיחות הסלון שלנו והדרך משם לאמונות הפנימיות הבסיסיות של כל אחד מאיתנו קצרה למדי.

אך תשובתי שונה לחלוטין.

במרכז למימוש זכויות רפואיות אנחנו מטפלים באלפי אנשים ישרים, שכל חייהם שילמו את חובותיהם לביטוח לאומי, למס הכנסה ולחברות הביטוח עד השקל האחרון וגם רכשו במיטב כספם פוליסות ביטוח משלימות לימים שחורים מאד. כל פשעם הוא שהם חלו והיום הם עברו מהצד המשלם לצד הזכאי. אותה זכאות בדיוק, שעבורה שילמו כל השנים.

אדם שאיתרא מזלו והוא נזקק לתמיכה כספית זו אחרת מהמדינה, איתרא מזלו פעמיים. פעם אחת הוא נפגע מעצם הידרדרות מצבו הבריאותי והנפשי, ופעם שנייה הוא נפגע מהסטיגמה הציבורית שמתייגת כל מי שפונה לממש את זכויותיו כשקרן, גנב ועושק הקופה הציבורית.

מדוע התבססה הסטיגמה הזו חזק כל-כך אצל כולנו? ראשית כל, מדובר בתוצאה של הגישה של פקידי הביטוח הלאומי ושל חברות הביטוח. כך כל אזרח הפונה לביטוח לאומי ולחברות הביטוח יעבור חקירה ולעיתים קרובות גם מעקב. לא אחת יקבל שטיפה מהרופא בוועדה הרפואית כי הוא גנב ונצלן. עוד מתבססת הסטיגמה בצורך של פקידי הביטוח הלאומי להגן על עצמם בפני ביקורת, כך שמתן תשובה שלילית לתובע היא קלה עשרות מונים ממתן תשובה חיובית ועל מנת להצדיק זאת קל להתייחס את כל תובע כחשוד במרמה.

הציבור והתקשורת שומעים את הדברים ותופסים אותם כאמת. כך מלאה התקשורת בסיפורי "זוועה" על אנשים שהונו את חברות הביטוח, רופאים שסיפקו חוות דעת שקריות, ועל חשיפתם של אותם רמאים על ידי חוקרי הביטוח הלאומי או חברות הביטוח.

וכך אנחנו כציבור לומדים ומהנהנים – מי שמבקש סיוע מהמדינה הוא ככל הנראה רמאי, או לפחות חשוד. לפעמים התפיסה הזו גם מתחברת לתפיסה של הישראלים את עצמם כעם של קומבינות וחוסר יושר.

אך מה אומרת המציאות?

המציאות אומרת כי סך כל התביעות החשודות כהונאה בביטוח לאומי עומד על פחות מ-5% – אחוז שאינו שונה באופן מהותי מזה הידוע  בעולם כולו. אין מדובר בנתונים שלנו, אלא בנתונים של הביטוח הלאומי עצמו!

המשמעות היא כי רק אחת מכל עשרים תביעות חשודה. בוודאי מספר התביעות השקריות באמת קטן עוד יותר. לי עצמי יצא לטפל לא אחת בלקוחות ישרים למדי שנחשדו כרמאים אך אנו הוכחנו את צדקתם והם זכו לקבל את המגיע להם.

הנה כי כן, לא עם של גנבים מגיע אל משרדי הביטוח הלאומי כדי לגנוב את כספי הציבור, אלא מי שמצבם מצדיק זאת ומי שהמדינה קבעה בחוק את זכאותו לקבל את המגיע.

מימוש הזכויות אינו אלא חלק טבעי ונכון של היותנו חלק מחברה שיש בה ערבות הדדית. בדיוק ברוח הזו חוקק חוק הביטוח הלאומי, ברוח הזו צריך המוסד לתפקד ביום-יום, וברוח הזו אנחנו צריכים לקבל את מצבם של מי שדורשים לממש עכשיו את זכויותיהם.

קטגוריה: פעילות ציבורית

תגובות

2 תגובות לפוסט "לא עם של גנבים אנחנו"

הוסף תגובה חדשה

TwoDiv