שיקום מקצועי

רבים אינם מודעים לכך שנוסף על הקצבאות שמשלם הביטוח הלאומי לאוכלוסיית הנכים, הוא גם מסייע להם בשיקום מקצועי. שיקום מקצועי נועד לסייע לזכאים לשיקום שנפלטו משוק העבודה או לחסרי ניסיון תעסוקתי להשתלב בשוק העבודה באמצעות הכשרה מקצועית. תהליך השיקום כולל: אבחון, הכוונה וייעוץ בבחירת מקצוע, הכשרה מקצועית, השלמת השכלה ולימודי השכלה גבוהה.

הזכאים לשיקום מקצועי:

-  מי שנפגע כושרו לעסוק בעבודתו הנוכחית או עבודה מתאימה אחרת, ונקבעה לו נכות רפואית כדלקמן: לצורך נכות כללית- 20% ומעלה, לצורך נפגעי עבודה- 10% ומעלה.

-  בני/ בנות זוג של נכים קשים שאינם ברי שיקום. במקרה זה תיבחן האפשרות להעביר את הזכאות לשיקום לבן/ בת הזוג.

- מקבלי גמלת שארים.

- נפגעי איבה.

בקביעת הזכאות לשיקום מקצועי יש להתייחס למספר גורמים: ראשית יש לבחון האם הנכה מתאים לשיקום מקצועי (על פי יכולות אישיות, השכלה קודמת ומוטיבציה להשתקם). לאחר מכן יש לבחון האם עקב הליקויים הרפואיים הנכה אינו מסוגל לעסוק בעבודתו או בעבודה מתאימה אחרת. במקרה כזה ייתכן והנכה זקוק להכשרה מקצועית כדי לחזור לעבודתו או להשתלב בעבודה אחרת.

השאלה המרכזית הנשאלת היא האם במידה והנכה יפסיק לעבוד במקום עבודתו הנוכחי הוא יוכל להשתלב במקום עבודה חדש. עצם העובדה שנכה עובד או איננו עובד איננה מצביעה על יכולת השתכרותו בפועל.

במהלך שיקום מקצועי זכאי הנכה להטבות נוספות: תשלום דמי שיקום, תשלומי מקדמה ותשלומים נוספים על פי הצורך כגון: ציוד לימודים, נסיעות, סיוע בדיור ועוד.

דמי השיקום גם לגבי נכות כללית וגם לגבי נפגעי עבודה יחושבו לפי זכאות לקצבה בשיעור 100%.

נכים המקבלים קצבת נכות כללית ועוברים שיקום מקצועי ימשיכו לקבל את קצבת הנכות באופן שוטף.

כדאי לדעת…

- מדי שנה כ-3,700 נכים כללים עוברים תהליך של שיקום מקצועי מטעם המוסד לביטוח לאומי. נכים אלה משתלבים בשוק העבודה וממשיכים לקבל קצבת נכות כללית.

- מדי שנה עוברים שיקום מקצועי כ-10,000 אנשים שנקבעה להם נכות, 70% מתוכם משתלבים בשוק העבודה.

-  בשנת 2011 כ-71% מהאנשים שסיימו בהצלחה תוכנית שיקום הצליחו להשתלב בשוק העבודה!!!

קטגוריה: כללי

הוסף תגובה חדשה

TwoDiv