כיצד נבדק אובדן כושר עבודה?

בדיקת אובדן כושר עבודה נועדה להעריך האם אדם שחלה או נפצע יכול לחזור לעבודתו. לצורך הבנת הנושא יש להתייחס לשני מושגים בסיסיים:

  1. נכות רפואית: לפי התקנות של המוסד לביטוח לאומי, לכל מחלה או ליקוי גופני מוגדרים אחוזי נכות. אם אדם סובל ממספר מחלות, לכל מחלה ייקבע אחוז נכות בנפרד ובסוף ייעשה שקלול של כל אחוזי הנכות שנקבעו עבור כל המחלות.
  2. נכות תפקודית: מבטאת את הפגיעה שנגרמה עקב הנכות הרפואית. הנכות הרפואית בודקת האם נפגע כושר עבודתו של האדם עקב ליקוייו הרפואיים.

במידה ואדם לא מסוגל לחזור לעבודתו עקב בעיותיו הרפואיות הרי שהוא נמצא במצב של אובדן כושר עבודה. הערכת כושר עבודה, כמו תחומים שונים ברפואה, אינו מדע מדויק. בהליך קבלת ההחלטה בעניין אובדן כושר עבודה יש להתייחס למספר גורמים, כגון: גיל, השכלה ואופי העיסוק, עוד כדאי לבדוק האם יש כיסוי למקרה של אובדן כושר עבודה במסגרת חברת ביטוח או קרן פנסיה.

כאשר אדם מגיע לרופא המשפחה שלו עקב בעיה רפואית המגבילה אותו בעבודה, סביר להניח שהרופא ימליץ לו על חופשת מחלה למספר ימים או שבועות. בתום חופשת המחלה אמור האדם לחזור לעבודתו. כאשר מדובר על תקופות ארוכות יותר של חופשת מחלה (מעל שלושה חודשים) יופנה החולה לרופא תעסוקתי מטעם קופת החולים על מנת שזה יקבע לו אובדן כושר עבודה. אדם שאיננו מועסק לא יופנה למרפאה תעסוקתית.

כאשר אדם סובל ממחלה קשה כמו סרטן, אי ספיקת כליות קשה וכד', ההחלטה לגבי כושר עבודתו של החולה היא פשוטה יחסית. כאשר אדם סובל מליקויים רפואיים המגבילים באופן חלקי את עבודתו, יש לבחון את ההחלטה בעניין כושר עבודתו יותר לעומק ולבחון גורמים שונים כמו אופי העבודה (פיזית או משרדית), היקף שעות העבודה (משרה מלאה או משרה חלקית), שכרו של העובד והשכלתו. הרופא יכול להמליץ על אובדן כושר עבודה זמני (לדוג': למשך שנה בלבד), אובדן כושר עבודה חלקי (לדוג': יכול לעבוד רק 5 שעות ביום) או אובדן כושר עבודה מלא ולצמיתות.

כשבוחנים מצב של אובדן כושר עבודה, רצוי מאוד להבין מעבר לגורמים שצוינו לעיל, אם מדובר באדם שכלל לא עובד מדוע הפסיק לעבוד? (האם עקב בעיות רפואיות או עקב צמצומים במקום בו עבד), מה הוא עושה במהלך כל היום? מה התוכניות שלו לעתיד? (אולי מעוניין לחזור ולהשתלב בשוק העבודה…), האם קיימת אופציה לעשות הסבה מקצועית? ועוד.

כדאי לזכור כי מי שאיבד את כושר עבודתו עשוי להיות זכאי לגמלאות ו/או קצבאות בגין אובדן כושר עבודה.

קטגוריה: כללי

הוסף תגובה חדשה

TwoDiv