שירותים מיוחדים:

למי ניתנת הזכאות?

  1. אדם  עד גיל פרישה הזקוק לעזרה של אדם אחר בפעולות היום- יומיות  (כגון: רחצה, לבישה, אכילה, ניידות בבית ושליטה על סוגרים).
  2. מי שזקוק להשגחה מתמדת למניעת סכנת  חיים לעצמו או לאחרים.
  3. מטופל בדיאליזה פעמיים בשבוע לפחות.
  4. מי שעבר השתלת איבר / מח עצם מתורם  זר- זכאי למשך שנה מיום ההשתלה (השתלת מח עצם עצמי- זכאי לחצי שנה מיום ההשתלה).
  5. עיוור שנקבעה לו נכות בשיעור 90%  ומתגורר לבדו או עם בן זוג עיוור / עיוור שנקבעה לו נכות בשיעור 90% וגם סובל מליקוי שמיעה בגינו נקבעה לו נכות בשיעור 50%.
  6. מי שעובר טיפולים אונקולוגיים- זכאי למשך חצי שנה מתחילת הטיפולים או עד תום הטיפולים (המאוחר מבין השניים). החל מינואר 2013 הביטוח הלאומי שינה את הנחיותיו לבדיקת זכאותם של חולים אונקולוגיים לשירותים מיוחדים. השינוי מאפשר קביעת זכאות לשירותים מיוחדים  בשיעור 50% ללא נוכחות ובהסתמך על הטיפול אותו הם מקבלים ולא על פי בחינת יכולתם התפקודית.

שיעורי הגמלה:

גמלה בשיעור 50%: למי שזקוק לעזרה רבה בעשיית רוב פעולות היום- יום או שזקוק להשגחה מתמדת- 1,075 ₪.

גמלה בשיעור 105%: למי שזקוק לעזרה רבה בעשיית כל פעולות היום- יום ברוב שעות היממה- 2,256 ₪.

גמלה בשיעור 175%: למי שתלוי לחלוטין באדם אחר בעשיית כל פעולות היום- יום בכל שעות היממה- 3,761 ₪.

צבי (שם בדוי) ,בן 60, סובל ממכלול בעיות רפואיות כגון: סכרת, אי ספיקת כליות, שומנים בדם ובעיות אורטופדיות. בשנת 2007 לקה באירוע מוחי שגרם לאובדן ראייה. מאז חלה התדרדרות במצבו הרפואי והוא מתקשה מאוד בביצוע פעולות יומיומיות: צבי זקוק לסיוע ברחצה- אשתו מכניסה אותו למקלחת ומסבנת אותו, הוא לא מסוגל להוציא לעצמו צלחת מהמיקרוגל או להכין לעצמו אפילו סנדביץ', לא מסוגל לסגור כפתורים של מכנסיים או חולצה ולא יכול לחלוץ  או לנעול נעליים וללבוש גרביים, בנוסף לכך, מאז האירוע המוחי צבי לא שולט על הסוגרים.

צבי הגיש תביעה לביטוח לאומי לקצבת שירותים מיוחדים ונדחה בטענה כי "אינו תלוי בעזרה רבה ברוב שעות היממה". הוא פנה למרכז למימוש זכויות רפואיות של לבנת פורן, ושם בסיוע וליווי של הצוות המקצועי הצליח לקבל לבסוף את קצבת השירותים המיוחדים המגיעה לו. כיום צבי מקבל קצבה חודשית בסך 2,256 ₪.

קטגוריה: כללי

הוסף תגובה חדשה

TwoDiv