מי זכאי לאילו קצבאות וכיצד ביכולתו לממש את זכאותו?

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי על חלוקת הקצבאות ומימוש הזכויות החברתיות במדינת ישראל. הקצבאות המחולקות על ידי הביטוח הלאומי, ניתנות על פי בדיקת זכאות לנפגעי תאונות עבודה, נפגעי פעולות איבה, נפגעי פוליו, נפגעי עירויי דם ונפגעי תאונות. כמו כן מעניק הביטוח הלאומי גמלת ניידות למי שפגיעתו מגבילה את ניידותו לשם סיוע בהשתלבות בקהילה.

כיצד הביטוח הלאומי יכול לעזור לך?

אין חובה להיות מנוטרל לחלוטין מהיכולת לעבוד על מנת לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי. בהתאם למצבך, תקבע ועדה רפואית את אחוזי נכותך הזמניים או הקבועים ובהתאם את קצבת הנכות המגיעה לך. לצד זאת באפשרותך לקבל הטבות כלכליות נוספות, דוגמת פטור ממס הכנסה או פטור רטרואקטיבי שמתבטא בהחזר כספי.

צילום: http://www.flickr.com/photos/qnr

על מנת להיות זכאי לקצבת נכות מהביטוח הלאומי עליך להוכיח כי נפגעת במהלך העבודה או בדרך ממנה/אליה, או כי אתה/ה סובל/ת ממחלה הנובעת ישירות מעיסוקך. יצוין, כי על מנת להיות זכאי/ת לקצבת נכות או הטבות נוספות אינך חייב להפסיק לעבוד או לאבד מהכנסתך הקבועה וניתן לקבל קצבאות במקביל למשכורתך. קצבת הנכות מחולקת עד לגיל הפרישה הקבוע בחוק, אז היא מוחלפת בקצבת זקנה.

שימו לב: ישנן זכאויות לקצבאות נוספות שניתן לקבל במקביל לקצבת נכות (דוגמת קצבת אי כושר עבודה מחברת הביטוח) וכאלה שניתנות במקום קצבת הנכות (דוגמת קצבאות לזכאים על פי חוק נכי רדיפות הנאצים, חוק נפגעי פעולות איבה ועוד). הקפידו להציג בפני הביטוח הלאומי את הנתונים המלאים על מצב בריאותכם מאחר שלעתים קצבת הנכות אינה הקצבה המתאימה לו ביותר.

קטגוריה: מדריכים ומידע

הוסף תגובה חדשה

TwoDiv