מה חשיבותו של כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה ולמה יש לשים לב?

רוב העובדים בישראל זכאים לקבלת פיצוי בגין אובדן כושר עבודה נוסף על קצבת הנכות מהביטוח הלאומי. צפו בלבנת פורן מסבירה לצופי ערוץ 2 על חשיבותה של הצהרת בריאות מלאה וכנה על מנת למנוע סירוב של חברת הביטוח לשלם פיצויים וכן את חשיבות בדיקת ערך הכיסוי שמוענק במסגרת התנאים הסוציאליים המסופקים על ידי המעסיק.

מי זכאי לאילו קצבאות וכיצד ביכולתו לממש את זכאותו?

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי על חלוקת הקצבאות ומימוש הזכויות החברתיות במדינת ישראל. הקצבאות המחולקות על ידי הביטוח הלאומי, ניתנות על פי בדיקת זכאות לנפגעי תאונות עבודה, נפגעי פעולות איבה, נפגעי פוליו, נפגעי עירויי דם ונפגעי תאונות. כמו כן מעניק הביטוח הלאומי גמלת ניידות למי שפגיעתו מגבילה את ניידותו לשם סיוע בהשתלבות בקהילה.

כיצד הביטוח הלאומי יכול לעזור לך?

אין חובה להיות מנוטרל לחלוטין מהיכולת לעבוד על מנת לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי. בהתאם למצבך, תקבע ועדה רפואית את אחוזי נכותך הזמניים או הקבועים ובהתאם את קצבת הנכות המגיעה לך. לצד זאת באפשרותך לקבל הטבות כלכליות נוספות, דוגמת פטור ממס הכנסה או פטור רטרואקטיבי שמתבטא בהחזר כספי.

צילום: http://www.flickr.com/photos/qnr

על מנת להיות זכאי לקצבת נכות מהביטוח הלאומי עליך להוכיח כי נפגעת במהלך העבודה או בדרך ממנה/אליה, או כי אתה/ה סובל/ת ממחלה הנובעת ישירות מעיסוקך. יצוין, כי על מנת להיות זכאי/ת לקצבת נכות או הטבות נוספות אינך חייב להפסיק לעבוד או לאבד מהכנסתך הקבועה וניתן לקבל קצבאות במקביל למשכורתך. קצבת הנכות מחולקת עד לגיל הפרישה הקבוע בחוק, אז היא מוחלפת בקצבת זקנה.

שימו לב: ישנן זכאויות לקצבאות נוספות שניתן לקבל במקביל לקצבת נכות (דוגמת קצבת אי כושר עבודה מחברת הביטוח) וכאלה שניתנות במקום קצבת הנכות (דוגמת קצבאות לזכאים על פי חוק נכי רדיפות הנאצים, חוק נפגעי פעולות איבה ועוד). הקפידו להציג בפני הביטוח הלאומי את הנתונים המלאים על מצב בריאותכם מאחר שלעתים קצבת הנכות אינה הקצבה המתאימה לו ביותר.

זכאות לקצבת אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח אינה מבטלת את הזכות לקצבת נכות מהביטוח הלאומי

יורי, רופא בהשכלתו שעלה מברית המועצות ועבד בארץ כמאבטח ומחסנאי, לקה בשנת 2000 בדלקת מפרקים שיגרונית הנמצאת בהרעת מצב מתמדת. כיום הוא סובל מכאבים קשים ופגיעה בתפקוד הכוללת קשיים באחיזה בחפצים קטנים, התלבשות, אכילה והליכה גם למרחקים קצרים. עם אבחנת מחלתו פנה יורי למוסד לביטוח לאומי בבקשה לקבלת קצבת נכות כללית ונמצא זכאי לקצבה זמנית בלבד. בפנותו שוב בשנת 2003 נענה יורי כי אינו זכאי לקצבה מאחר שלא איבד את יכולתו לעבוד. לאחר שני ניסיונות נוספים נקבע כי יורי זכאי לקצבה חודשית בסכום של 1200 שקלים בלבד, כשבמקביל גם רעייתו חדלה לעבוד.

בשנת 2008 הגיע יורי למרכז למימוש זכויות רפואיות, שם אובחן כמצוי באובדן כושר עבודה מלא. מצויד במסמכים הרפואיים הרלוונטיים פנה יורי פעם נוספת לביטוח לאומי, שקבע נכות בגובה 92% ודרגת אי כושר עבודה בשיעור של 75% לצמיתות, מה שזיכה אותו בקצבת נכות חודשית בגובה 3500 שקלים. לצד קצבה זו נמצא יורי זכאי לקצבה חודשית של 2900 שקלים בגין אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח שלו.

צילום: http://www.flickr.com/photos/erix

עובדים רבים אינם פונים לביטוח הלאומי או לחברת הביטוח בחשש כי אם גוף אחד יזכה אותם בקצבה הגוף השני יימנע מכך. חשוב לזכור כי ישנם מקרים בהם הזכאויות אינן מתקזזות וחבל לוותר על כסף שמגיע לכם בזכות. אין מה להפסיד מהניסיון למצות את זכויותיכם הן בביטוח הלאומי והן בחברת הביטוח.

דוגמה נוספת לכך ניתן למצוא בסיפורו של שלמה, מאבטח איכות בן 58 שסבל משורה של בעיות רפואיות שכללו סכרת שפגעה במערכת העצבים ובעיות בלב שהצריכו ניתוח מעקפים. שלמה, שעבד למעלה מ-25 שנים וכלל לא היה מודע לזכויותיו, הגיע למרכז למימוש זכויות רפואיות שרופאיו קבעו כי הוא סובל מ-93% נכות. בעקבות קביעה זו קיבל שלמה החזר של 133 אלף שקל ממס הכנסה ופטור עתידי ממס. כמו כן נמצא שלמה זכאי לקצבת נכות חודשית בגובה 2245 שקלים ובמקביל לקצבת אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח בגובה 7350 שקל.

חוק הביטוח הלאומי ממשיך להפלות בין גברים ונשים בחלוקת קצבאות

עד לשינוי החוק עליו עמלים בימים אלו, ממשיך הביטוח הלאומי להבחין בין בעלי זכויות על בסיס מינם בלבד. צפו בלבנת פורן מסבירה בתכנית הכלכלה של ערוץ 1 על ההשפלה שנאלצות לעבור עקרות בית במהלך מבחן הזכאות לקצבאות ועל האבסורד שבהיעדר ההגדרה של "עקר בית" בחוק.

בעיות רפואיות כרוניות עשויות לזכות בפטור רטרואקטיבי ממס הכנסה

עובדים רבים אינם יודעים כי בעיות רפואיות כרוניות, גם כאלו שאינן פוגעות בכושר העבודה וההשתכרות, מזכות בפטור ממס הכנסה. פטור כזה יכול להנתן רטרואקטיבית בדמות מענק חד פעמי שיכול להגיע למאות אלפי שקלים. סיפורו של נ', אשר בזכות הסיוע של המרכז למימוש זכויות רפואיות זכה בהחזרים בשווי 120 אלף שקל, מבטא היטב את חשיבות המודעות לזכויות אלה ולמימושן.

נ' לקה בסרטן הערמונית בשנת 2002 ועם החלמתו פנה לועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות לשם קבלת פטור ממס הכנסה. הועדה קבעה כי לנ' 100% נכות זמנית למשך חצי שנה בגין מחלת הסרטן ו-20% נכות לצמיתות. נ' אף קיבל החזרים ממס הכנסה בגין חצי שנת הנכות הזמנית וכשנתיים לאחר תום תקופת הנכות הזמנית החל נ' לקבל קצבת זיקנה.

בהמלצת חבר הגיע נ' למרכז ופירט בפני היועצת את הבעיות הרפואיות הנוספות מהן הוא סובל, בהן מחלת לב, סכרת, עיוורון בעינו השמאלית ופריצת דיסק. נציגת המרכז ערכה עבור נ' את התיעוד הרפואי משש השנים האחרונות ובצירוף חוות דעת רפואית מטעם רופא המרכז ניגש לועדות רפואיות של הביטוח הלאומי. במהלך מספר חודשים נבדק נ' ובסופם נקבעו לו 93% נכות משוקללת. נכות זו זיכתה את נ' בפטור מתשלום מס הכנסה לצמיתות ובפטור רטרואקטיבי משנת 2002 בסך 120 אלף שקל.

חשוב לזכור: הוכחת נכות מספר שנים אחורה אינה תהליך פשוט, אך שווה לנסות ולא לוותר על פטורים ומענקים שמגיעים לכם בזכות.

עקרות בית נואשות

כתבה חשובה בהשתתפותנו על נושא אפליית "עקרות הבית" בקבלת קצבאות הנכות (נושא שהתייחסנו אליו בעבר), התפרסמה במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות. חשוב לקרוא ולהבין.

לחצו על העמודים המוקטנים כדי לצפות בכתבה בגודל מלא.


TwoDiv